Pn-Pt: 8-19 Sb: 9-14 Masz pytania? Zadzwoń telefon icon min+48 883 712 812 61 628 21 03

  • akumulatory do atv
  • akumulator do łodzi
  • akumulatory-motocyklowe
  • Akumulatory offroad
A A A

Zamarznięty akumulator, jak się przed tym ustrzec?

Ja, co roku w okresie zimowym, część kierowców ma problem z akumulatorem, które przy minusowych temperaturach, mogą odmówić posłuszeństwa. W niektórych przypadkach ratuje nas tylko zakup nowego akumulatora, jednak czasem wystarczy podjąć kilka kroków, aby uratować nasz akumulator.

 

Musimy, co jakiś czas kontrolować stan naładowania akumulatora, możemy to zrobić za pomocą zwykłego miernika, sprawdzając napięcie spoczynkowe, powinno być w zakresie 12.4-12.8V, lub podjechać do warsztatu lub sklepu z akumulatorami, aby to sprawdzili za nas. Sprawdzamy wszystkie połączenia, czy masa nie jest luźna, przez co akumulator może być niedoładowany, sprawdzamy również czy klemy są czyste.

 

Następnie dobrze byłoby sprawdzić poziom elektrolitu w akumulatorze

Jeśli mamy możliwość dostępu do akumulatora, a w większości taki dostęp jest. Nawet, jeśli sprzedawca mówi, że akumulator jest bezobsługowy to w większości przypadków ma podnoszone górne wieczko, często schowane pod naklejką. Jeśli udało się nam to już ustalić, to otwieramy akumulator i sprawdzamy poziom elektrolitu. Przyjmuje się, że poziom elektrolitu powinien być 5mm ponad płytę.

 

Po uzupełnieniu wody konieczne jest ładowanie, dobrze jest też potrząsnąć akumulatorem, aby dolana woda destylowana została wymieszana, następnie podłączamy go na około 10 godzin do prostownika lub ładowarki. W przypadkach głębokiego rozładowania najlepiej naładujemy akumulator starym dobrym prostownikiem. Akumulatory Poznań

 

 

Co zrobić jeśli, jest za późno?

Jeśli okaże się, że przy odrobinie szczęścia zorientujemy się, że nas akumulator jest zamarznięty. Musimy poczekać, aż się ociepli lub wyjąc go z samochodu i zabrać do domu. Po ogrzaniu do plusowej temperatury, możemy go naładować, nigdy nie próbujemy naładować akumulatora zamarzniętego! Możemy doprowadzić do uszkodzenia akumulatora lub prostownika!