Pn-Pt: 8-19 Sb: 9-14 Masz pytania? Zadzwoń telefon icon min+48 883 712 812 61 628 21 03

A A A

Ecodriving to technika jazdy samochodem, która ma na celu zmniejszenie zużycia paliwa, co jest korzystne nie tylko z ekonomicznego, ale i ekologicznego punktu widzenia. Szacuje się, że przeciętny kierowca jest w stanie w ten sposób ograniczyć zużycie nawet o 8%, a docelowo, stosując się do wszystkich zasad można osiągnąć poziom nawet 25%. Wiele osób zastanawia się jednak nad wpływem ecodrivingu na proces zużywania się akumulatora. Kilka praktycznych informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części naszego wpisu.

Jak wpływa ecodriving na akumulatory samochodowe?

Ecodriving z całą pewnością może być korzystny dla naszego portfela, co przy stale rosnących cenach paliwa jest bardzo ważne, ale czy ta technika jazdy nie wpływa negatywnie na żywotność innych układów? Otóż okazuje się, że niestety może ona powodować pewne obciążenia, które najbardziej odczuwają koła dwumasowe oraz akumulator.

W przypadku akumulatorów samochodowych największym problemem jest to, że przy częstej jeździe na niskich obrotach silnika bateria nie jest wystarczająco dobrze doładowywana - a to jeden z kluczowych czynników wpływających na jej żywotność i prawidłowe funkcjonowanie w różnych okolicznościach. Warto przy tym pamiętać, że współczesne pojazdy są naszpikowane różnorodnymi systemami elektronicznymi, a ich obsługa wymaga sprawnej pracy akumulatora. Do tego dochodzą wszelkie odbiorniki prądu, a więc m.in. światła, radio, klimatyzacja, wycieraczki, podgrzewanie lusterek, dysz spryskiwaczy itd. Jazda zgodnie z techniką ecodriving, szczególnie na krótkich dystansach, wraz z częstym wykorzystywaniem wymienionych wyżej elementów pobierających prąd, może stanowić spore obciążenie dla akumulatora. Wszystko to sprawia, że trafia do niego zdecydowanie za mało prądu, co w konsekwencji wpływa na jego krótszą żywotność. Problemy z akumulatorem mogą ujawniać się przede wszystkim zimą, gdy poziom obciążenia baterii jest największy.

Oczywiście nie jest powiedziane, że ecodriving zawsze oznacza większe zużycie akumulatora. Przy odpowiedniej eksploatacji pojazdu i prawidłowym stosowaniu się do zasad tej techniki do większych problemów dojść nie powinno. Niestety w życiu teoria często rozmija się z praktyką, na czym cierpią najbardziej baterie samochodowe. Warto więc korzystać z ecodrivingu świadomie i ostrożnie, mając na uwadze nie tylko oszczędność paliwa, ale i akumulator.