Pn-Pt: 8-19 Sb: 9-14 Masz pytania? Zadzwoń telefon icon min+48 883 712 812 61 628 21 03

A A A

Blog

Przeglądając aukcje internetowe lub oferty sklepów możemy spotkać się z określeniami „akumulator z prawym plusem” albo „akumulator z lewym plusem”. Co one znaczą?

 

Do czego służy dodatkowy akumulator w samochodzie?

 

W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie: „Do czego służy dodatkowy akumulator w samochodzie?

Niektóre modele samochodów mają w swoim podstawowym wyposażeniu dwa akumulatory.

Jak dbać o akumulator litowo-jonowy w motocyklu

Akumulator litowo-jonowy ze swej natury nie wymaga specjalnych zabiegów. Jednak prawidłowa eksploatacja pomoże zachować jego parametry oraz uchroni przed usterkami.

 

Mechanik sprawdza jak przygotować auto do podróży

W czerwcu powoli rozkręca się sezon urlopowy. Jeśli do miejsca wakacyjnego wypoczynku wybieramy się samochodem, pomyślmy, jak przygotować auto na wyjazd.

 

Przygotować auto do podróży - co i jak?

Sprawny pojazd to jeden z kluczowych elementów udanego wyjazdu. Dlatego przed wybraniem się w podróż, warto sprawdzić, w jakim stanie jest samochód.

Magazyn energii do fotowoltaiki

Co to jest magazyn energii?

 

Magazyn energii to gotowy zestaw składający się z:

  • jednego lub kilku akumulatorów (kwasowo-ołowiowych lub litowo-jonowych),
  • BMS,
  • okablowania,
  • obudowy.

Taki zestaw pozwala na gromadzenie energii elektrycznej.

 

Urządzenia rozruchowe do samochodu

Na rynku motoryzacyjnym mamy duży wybór urządzeń rozruchowych do samochodów. Urządzenia te znane też są pod nazwami: booster, jump starter. Możemy wybierać spośród wielu modeli o zróżnicowanych parametrach, przeznaczonych dla amatorów lub dla profesjonalistów. Wybierając booster, trzeba zwrócić uwagę na następujące cechy:

 

akumulator VRLA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akumulatory VRLA – co to znaczy?

  

Na akumulatorach możemy znaleźć wiele różnych oznaczeń. Jednym z nich jest skrót akumulator VRLA - co on znaczy?

VRLA to skrót od „Valve-regulated lead acid battery”. Nazwa akumulatory VRLA odnosi się do kwasowo-ołowiowych akumulatorów żelowych lub AGM. Są one szczelnie zamknięte i zawierają ściśle określoną ilość elektrolitu oraz specjalne zawory odpowietrzające.

 

Akumulator po sezonie powinien być odpowiednio przygotowany do przechowywania podczas zimy. Jeśli dobrze się do tego zabierzemy, niskie temperatury wcale nie muszą prowadzić do jego szybszego rozładowania. Pamiętajmy o tym, że im bardziej rozładujemy akumulator podczas eksploatacji, tym niższa będzie gęstość jego elektrolitu. A niska gęstość elektrolitu w połączeniu z ujemnymi temperaturami, to główne przyczyny zamarzania i uszkodzenia akumulatora w zimie. Jak temu przeciwdziałać?

Quady to popularne ostatnimi czasy pojazdy do jazdy po różnym, często trudnym terenie. Odpowiednio dobrany akumulator niewątpliwie wpływa na bezproblemowe użytkowanie tych maszyn, a także dobrą zabawę ich użytkowników. Dobór właściwej baterii zależy od kilku czynników, w tym przede wszystkim tego, czy mamy do czynienia z quadem spalinowym, czy elektrycznym. Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę?

Zużyty akumulator zawiera bardzo wiele szkodliwych substancji, które są niebezpieczne zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska naturalnego. Z tego też powodu nigdy nie należy wyrzucać baterii samochodowych do śmieci. Warto też pamiętać, że większość substancji można odzyskać i ponownie wykorzystać, a pozostałe należy bezpiecznie zutylizować. Sposoby utylizacji akumulatorów są regulowane przez przepisy prawne.