Pn-Pt: 8-19 Sb: 9-14 Masz pytania? Zadzwoń telefon icon min+48 883 712 812 61 628 21 03

A A A

Blog

akumulator do motocykla

Sezon motocyklowy w pełni. Pora zadbać o swój jednoślad, aby móc w pełni cieszyć się radością jazdy bez przykrych niespodzianek. Niestety pierwsze uruchomienie motocykla często rujnuje plany na wyczekiwaną przejażdżkę. Przyczyną wielokrotnie jest niesprawny akumulator. Czasami wystarczy naładowanie baterii, ale kiedy to nie wystarcza, trzeba ją wymienić na nową. Jakie rodzaje akumulatorów można montować w motocyklach?

akumulator samochodowy

Technologia Start&Stop stosowana jest obecnie w przypadku większości nowo produkowanych samochodów. System ten odpowiada za automatyczne włączanie i wyłączanie silnika w czasie postoju. Silnik pracuje więc w dość specyficznych warunkach, co z kolei pociąga za sobą pewne wymagania w stosunku do akumulatora zastosowanego w pojeździe. Konwencjonalna bateria kwasowo-ołowiowa posiada niewystarczające parametry, by sprostać wymogom technologii Start&Stop. Jaki akumulator trzeba zatem wybrać?

akumulator

Wydawać by się mogło, że to zima stanowi najtrudniejszy okres dla akumulatorów samochodowych. Jesteśmy przygotowani na to, że podczas mrozów bateria w pojeździe może odmówić posłuszeństwa. Tymczasem okazuje się, że letnie upały również przyczyniają się do awarii spowodowanych samorozładowaniem akumulatora. Jak temu przeciwdziałać?

akumulatory głębokiego rozładowania

Akumulatory głębokiego rozładowania nastawione są przede wszystkim na rozruch. Ich celem jest zapewnienie odpowiedniego napięcia przez jak najdłuższy czas. Różnią się więc od standardowych akumulatorów zarówno pod względem swojej konstrukcji, jak i podstawowych parametrów. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w łodziach motorowych i elektrycznych, kamperach, maszynach budowlanych, wózkach widłowych. Tak naprawdę zakres możliwości ich wykorzystania na tym się nie kończy, gdyż mogą być przydatne wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z intensywną, cykliczną pracą i stałym, niższym obciążeniem prądowym.

klemy

Klemy to elektryczne łączniki pomiędzy akumulatorem a zewnętrznym obwodem. Znajdują się na końcówkach przewodów. Docelowo są nakładane i zaciskane na biegunach akumulatora. Klema dodatnia podłączona jest do siatki dodatniej pierwszej celi, a klema ujemna — do ujemnej ostatniej w szeregu celi. Nie wszyscy właściciele pojazdów zdają sobie sprawę z tego, że zaciski akumulatora to bardzo istotne punkty w instalacji elektrycznej auta. Wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie, np. brak dobrego styku między klemą a biegunem akumulatora, mogą prowadzić do problecmów z uruchomieniem samochodu.

akumulator samochodowy

Wybór akumulatora zależny jest od jego zastosowania. Inne technologie używane są w przypadku codziennej pracy niż sporadycznego uruchamiania. Duże znaczenie ma także to, jakiego napięcia wymaga dane urządzenie oraz jaki kształt i maksymalne wymiary akumulatora przewiduje. Poszczególne typy charakteryzują się także innymi sposobami ładowania, co ma związek z ich budową. Które rodzaje mają zwiększone parametry?

akumulator

Każdy akumulator po wielu cyklach pracy traci swoje właściwości. Szybsze rozładowywanie się lub wystąpienie różnego rodzaju awarii może przydarzyć się w najmniej spodziewanym momencie, dlatego bezpieczniej jest już wcześniej sprawdzić, czy wymiana nie będzie potrzebna w najbliższym okresie. Podpowiadamy, kiedy jest optymalny czas na zakup nowego akumulatora.

sprawdzanie akmulatora

We współczesnych samochodach instalacja elektryczna jest jednym z głównych układów. Odpowiada ona przede wszystkim za komfort jazdy, emisję spalin, bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów oraz pracę wielu innych podzespołów. Zwiększające się zapotrzebowanie na energię elektryczną wymusza na producentach akumulatorów opracowywanie coraz bardziej zaawansowanych technologii.

akumulator

Prawidłowo działający akumulator gwarantuje sprawne działanie samochodu, dlatego należy dbać o jego regularne wymienianie. Jeśli akumulator nie ulega awariom lub uszkodzeniom, wystarczy go wymieniać co około pięć lat. Ponadto należy pomyśleć o wymianie akumulatora, jeśli jego napięcie jest zbyt niskie. Wartość poniżej 12 volt oznaczać będzie całkowite rozładownie baterii i konieczność wymiany akumulatora. Sprawdź, na czym polega wymiana akumulatora z podtrzymaniem napięcia i dlaczego stały dopływ prądu jest tak ważny.

akumulator

Często można spotkać się z opinią, że współczesne akumulatory nie są tak trwałe jak te, które były używane kiedyś. Nie do końca jest to prawda, ponieważ współczesne maszyny w dużym stopniu opierają się na układach elektrycznych, które kilkadziesiąt lat temu nie istniały. Jakie więc czynniki wpływają na żywotność akumulatora?