Pn-Pt: 8-19 Sb: 9-14 Masz pytania? Zadzwoń telefon icon min+48 883 712 812 61 628 21 03

A A A

Blog

Magazyn energii do fotowoltaiki

Co to jest magazyn energii?

 

Magazyn energii to gotowy zestaw składający się z:

  • jednego lub kilku akumulatorów (kwasowo-ołowiowych lub litowo-jonowych),
  • BMS,
  • okablowania,
  • obudowy.

Taki zestaw pozwala na gromadzenie energii elektrycznej.

 

Urządzenia rozruchowe do samochodu

Na rynku motoryzacyjnym mamy duży wybór urządzeń rozruchowych do samochodów. Urządzenia te znane też są pod nazwami: booster, jump starter. Możemy wybierać spośród wielu modeli o zróżnicowanych parametrach, przeznaczonych dla amatorów lub dla profesjonalistów. Wybierając booster, trzeba zwrócić uwagę na następujące cechy:

 

akumulator VRLA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akumulatory VRLA – co to znaczy?

  

Na akumulatorach możemy znaleźć wiele różnych oznaczeń. Jednym z nich jest skrót akumulator VRLA - co on znaczy?

VRLA to skrót od „Valve-regulated lead acid battery”. Nazwa akumulatory VRLA odnosi się do kwasowo-ołowiowych akumulatorów żelowych lub AGM. Są one szczelnie zamknięte i zawierają ściśle określoną ilość elektrolitu oraz specjalne zawory odpowietrzające.

 

Akumulator po sezonie powinien być odpowiednio przygotowany do przechowywania podczas zimy. Jeśli dobrze się do tego zabierzemy, niskie temperatury wcale nie muszą prowadzić do jego szybszego rozładowania. Pamiętajmy o tym, że im bardziej rozładujemy akumulator podczas eksploatacji, tym niższa będzie gęstość jego elektrolitu. A niska gęstość elektrolitu w połączeniu z ujemnymi temperaturami, to główne przyczyny zamarzania i uszkodzenia akumulatora w zimie. Jak temu przeciwdziałać?

Quady to popularne ostatnimi czasy pojazdy do jazdy po różnym, często trudnym terenie. Odpowiednio dobrany akumulator niewątpliwie wpływa na bezproblemowe użytkowanie tych maszyn, a także dobrą zabawę ich użytkowników. Dobór właściwej baterii zależy od kilku czynników, w tym przede wszystkim tego, czy mamy do czynienia z quadem spalinowym, czy elektrycznym. Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę?

Zużyty akumulator zawiera bardzo wiele szkodliwych substancji, które są niebezpieczne zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska naturalnego. Z tego też powodu nigdy nie należy wyrzucać baterii samochodowych do śmieci. Warto też pamiętać, że większość substancji można odzyskać i ponownie wykorzystać, a pozostałe należy bezpiecznie zutylizować. Sposoby utylizacji akumulatorów są regulowane przez przepisy prawne.

Prostownik jest ratunkiem w sytuacji, gdy akumulator odmawia posłuszeństwa. Do rozładowania baterii dochodzi szczególnie często zimą, gdy panują niskie temperatury. Dodatkowo we współczesnych samochodach bardzo wiele innowacji elektronicznych, które również pochłaniają sporo energii. Kierowcy, którzy jeżdżą na krótkich dystansach, także mogą być narażeni na częste rozładowywanie akumulatora. Jednak brak energii wcale nie musi oznaczać konieczności wymiany baterii na nową. Z pomocą przychodzi prostownik samochodowy. Jak wybrać najlepszy? Kilka wskazówek na ten temat w dalszej części naszego wpisu.

Bez sprawnego akumulatora nie ma mowy o podróżach — ani tych bliskich, ani dalekich. O kondycję baterii w pojeździe warto dbać, chociaż nie jest to wcale takie łatwe, szczególnie w okresie zimowym. Na szczęście z pomocą przychodzą akcesoria, które okazują się bardzo przydatne w sytuacji niespodziewanych awarii.

Warto zwracać uwagę na oznaczenia na akumulatorach, ponieważ zawierają one cenne informacje, pozwalające na jak najlepsze dopasowanie modelu baterii do konkretnych potrzeb samochodu. Okazuje się jednak, że ich odczytanie wcale nie jest takie proste. Dlatego też w tym wpisie dzielimy się kilkoma praktycznymi wskazówkami?

Pojemność (C) to najważniejsza cecha każdego akumulatora. Określana jest w amperogodzinach (Ah) i stanowi maksymalną ilość ładunku, jaką akumulator jest w stanie dostarczyć do momentu rozładowania. Sprawdzenie pojemności baterii samochodowej jest możliwe przede wszystkim z zastosowaniem profesjonalnych mierników, chociaż istnieją metody na określenie tej wartości samodzielnie. Dzięki temu można stwierdzić, czy akumulator nadaje się jeszcze do użytku.