Pn-Pt: 8-19 Sb: 9-14 Masz pytania? Zadzwoń telefon icon min+48 883 712 812 61 628 21 03

A A A

Przeglądając aukcje internetowe lub oferty sklepów możemy spotkać się z określeniami „akumulator z prawym plusem” albo „akumulator z lewym plusem”. Co one znaczą?

 

 

Każdy akumulator podobnie jak bateria np. w pilocie ma dwa bieguny. Oznaczone są symbolami „+” oraz „-”. Żeby akumulator działał trzeba go podpiąć odpowiednim biegunem do właściwego przewodu. W samochodach możemy spotkać rożny układ przewodów i dlatego produkuje się akumulatory, które mają biegun dodatni po prawej lub po lewej stronie. Zatem określenie „akumulator z prawym plusem” oznacza, że biegun dodatni znajduje się po prawej stronie. Analogicznie dla strony lewej.

 

Polaryzacja biegunów akumulatora

 

Kupując akumulator musimy wiedzieć, jak jest spolaryzowany. Czyli, po której stronie ma biegun dodatni. Jeśli źle to określimy, będziemy mieć problem z zamontowaniem akumulatora. Trudność będzie wynikał z tego, że kable łączące go z instalacją elektryczna pojazdu nie mogą zwisać, ani plątać się w komorze silnika i dlatego mają swoją określoną długość. Przewody po prostu będą za krótkie i nie da rady ich przypiąć do biegunów baterii. Obracanie akumulatora też nie pomoże ponieważ nie będzie pasowało mocowanie akumulatora. Szczególnie w autach, które potrzebują akumulatora ze specjalnym progiem.

 

Jak sprawdzić czy akumulator ma prawy, czy lewy plus?

 akumulator z prawym plusem lub lewym plusem

 

 

Żeby sprawdzić czy nasz akumulator ma prawy, czy lewy plus, musimy go obejrzeć. Stawiamy akumulator naklejką i krawędzią z biegunami frontem do siebie i patrzymy, z której strony znajduje się biegun dodatni. Na rysunku powyżej to ten z czerwonym kapturkiem. Jeśli jest po prawej stronie to znaczy, że mamy akumulator z prawym plusem, jeśli pod przeciwnej to znaczy, że mamy akumulator z lewym plusem. Biegun dodatni znajdziemy albo po oznaczeniu na obudowie akumulatora (szukamy symbolu „+”), albo po kolorze kabla. Przewód podłączany do bieguna dodatniego ma kolor czerwony.