Pn-Pt: 8-19 Sb: 9-14 Masz pytania? Zadzwoń telefon icon min+48 883 712 812 61 628 21 03

A A A

Często można spotkać się z opinią, że współczesne akumulatory nie są tak trwałe jak te, które były używane kiedyś. Nie do końca jest to prawda, ponieważ współczesne maszyny w dużym stopniu opierają się na układach elektrycznych, które kilkadziesiąt lat temu nie istniały. Jakie więc czynniki wpływają na żywotność akumulatora?

Regularne sprawdzanie stanu

Akumulatory dzielą się na trzy podstawowe rodzaje. W starszych produktach zwanych obsługowymi często dochodziło do odparowywania elektrolitu. Z tego powodu trzeba było kontrolować i w razie konieczności uzupełniać poziom elektrolitu. Natomiast poprawność działania instalacji elektrycznej sprawdzało się za pomocą woltomierza. W akumulatorach bezobsługowych nie uzupełnia się elektrolitu. Można jednak zbadać jego stan za pomocą wizjera. „Magiczne oczko” pozwoli nam ustalić gęstość elektrolitu, czyli stan naładowania akumulatora. W szczególnych przypadkach możliwe jest również zdiagnozowanie ubytku elektrolitu.  Akumulatory żelowe zamiast elektrolitu mają żel będący kwasem z domieszką krzemionki. Dzięki temu są one wydajniejsze, szczególnie w pracy cyklicznej, oraz odporniejsze na wstrząsy. W praktyce większość użytkowników serwisuje akumulatory wtedy, kiedy zaczynają się psuć i nie działają prawidłowo. Często ich stan wskazuje na to, że lepiej jest je wymienić niż bawić się w regenerację.

Problemy z utrzymaniem wysokiej sprawności

Sprawność akumulatora zależy nie tyle od wieku, ile od napięcia spoczynkowego, które nie powinno spadać poniżej 12,5 V. Oznacza to, że duży wpływ na jego pracę ma dana maszyna. W nowych samochodach akumulatory zasilają układy obniżające emisję szkodliwych substancji, systemy bezpieczeństwa, ustawienia zwiększające komfort jazdy itp. Wyłączanie niektórych instalacji trwa nawet do 30 minut, co już na początku może zużywać kilkanaście amperów. W takich przypadkach krótkie odcinki jazdy mogą narazić akumulator na uszkodzenie. Przy każdym uruchomieniu zimnego samochodu potrzeba około 20 minut jazdy z prędkością 60 km/h na doładowanie go do pełnaJazda na krótkich odcinkach w mieście i w korkach znacząco to utrudnia. Szacunkowa żywotność rozruchowych akumulatorów kwasowo-ołowiowych wynosi średnio 4-6 lat, lecz przeważnie jest to tylko 60-70% żywotności, którą deklaruje producent. Jest to niestety konsekwencja błędów w czasie użytkowania. Dlatego warto skorzystać z możliwości bezpłatnych przeglądów w naszych sklepach. Nasi pracownicy pomogą wydłużyć żywotność akumulatorów zamontowanych w Państwa samochodach, motocyklach i kamperach.

Trudności z pełnym doładowaniem

Stan akumulatora zależny jest więc przede wszystkim od warunków jego pracy. Krótkie cykle ładowania, częste rozruchy, używanie biegu jałowego, czy korzystanie z elektryki w korkach przyczyniają się do skrócenia jego żywotności. Także jazda na niskich obrotach w celu oszczędności paliwa nie pomaga w ładowaniu. Akumulatory najwięcej problemów sprawiają zimą, ponieważ przy temperaturze -10oC ich sprawność może zmniejszyć się nawet o połowę. Do tego rozładowują się samoczynnie podczas wielodniowych przerw w działaniu. Duże znaczenie ma także wybór odpowiedniego akumulatora sprawdzonego producenta. Najlepiej w tym celu poradzić się sprzedawców w sklepie, ponieważ okazyjny zakup produktu budżetowego może skończyć się usterką w najmniej spodziewanym momencie. Dobrą praktyką jest także odczytywanie kodów z datami. Akumulator, który leżał długo na półce lub był niewłaściwie przechowywany, nie będzie posiadał deklarowanych parametrów. Jego żywotność będzie wyraźnie krótsza, a awarie bardziej realne.