Pn-Pt: 8-19 Sb: 9-14 Masz pytania? Zadzwoń telefon icon min+48 883 712 812 61 628 21 03

A A A

Prawidłowo działający akumulator gwarantuje sprawne działanie samochodu, dlatego należy dbać o jego regularne wymienianie. Jeśli akumulator nie ulega awariom lub uszkodzeniom, wystarczy go wymieniać co około pięć lat. Ponadto należy pomyśleć o wymianie akumulatora, jeśli jego napięcie jest zbyt niskie. Wartość poniżej 12 volt oznaczać będzie całkowite rozładownie baterii i konieczność wymiany akumulatora. Sprawdź, na czym polega wymiana akumulatora z podtrzymaniem napięcia i dlaczego stały dopływ prądu jest tak ważny.

Dlaczego w nowoczesnych autach ważne jest podtrzymanie napięcia?

W przeciwieństwie do starszych modeli aut, w nowych samochodach konieczne jest podtrzymanie napięcia w czasie wymiany akumulatora ze względu na dużą ilość elektroniki w pojeździe. Po odcięciu dopływu prądu bowiem użytkownik pojazdu utraci elektronicznie zapisane ustawienia niektórych, istotnych elementów samochodu,  takich jak lusterka, fotele, klimatyzacja, sprzęt audio czy nawet kierownica. Zresetowaniu ulegną również zapisane dane, dotyczące na przykład licznika przebiegu.

Jak podtrzymać napięcie w trakcie wymiany akumulatora?

Istnieją dwa podstawowe sposoby na to, aby utrzymać stały dopływ prądu, podczas wymiany akumulatora:

  • poprzez użycie dodatkowego akumulatora,
  • poprzez użycie prostownika.

Najbardziej popularnym sposobem wymiany akumulatora z podtrzymaniem napięcia jest podłączenie do przewodów dodatkowego akumulatora. Przed odłączeniem starego, upewnij się, że kable są podłączone do nowego dostatecznie mocno. Następnie odłącz starą baterię, rozpoczynając od minusa i podłącz nową, rozpoczynając od plusa. Podczas podpinania dodatkowego akumulatora, zachowaj szczególną ostrożność, by uniknąć skoków napięcia i zwarć.

Kolejnym sposobem wymiany akumulatora z podtrzymaniem napięcia jest użycie prostownika, posiadającego specjalną funkcję zasilacza oraz możliwość ładowania przez gniazdo zapalniczki, które musi pozostać aktywne, po wyłączeniu stacyjki. Podłącz prostownik do prądu, a jego końcówkę do zapalniczki i uruchom opcję podtrzymywania napięcia.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat wymiany akumulatora?

Przede wszystkim pamiętaj, aby podczas wymiany akumulatora pojazd znajdował się na równym i twardym podłożu. Upewnij się, że kluczyki od stacyjki masz w kieszeni. Zachowaj środki ostrożności: podczas wymiany akumulatora używaj rękawic i odzieży ochronnej oraz plastikowych okularów. Akumulator trzymaj w pionie i uważaj, aby nie wypadł ci z rąk. Podczas wymiany starego akumulatora zacznij od odkręcenia klemy minusowej, następnie klemy plusowej. Zdemontuj mocowanie akumulatora. Następnie zainstaluj nową baterię, zaczynając od zacisku plusowego. Nie zapomnij o trwałym unieruchomieniu akumulatora.

Ponieważ wymiana akumulatora szczególnie w nowych samochodach, nie należy do najprostszych czynności, warto zlecić ją fachowcom. Nasi specjaliści przeprowadzą wymianę baterii w sposób szybki i profesjonalny, abyś znowu mógł się cieszyć jazdą swoim ulubionym autem. Ponadto prowadzimy usługi w zakresie sprzedaży i diagnostyki akumulatorów kwasowo-ołowiowych, żelowych, litowych oraz wapniowych. Oferujmy akumulatory do łodzi, kamperów, samochodów i motocykli, a także do maszyn budowlanych, czyszczących oraz sprzątających. Jesteśmy przedstawicielem renomowanych producentów akumulatorów, między innymi firm Tuborg, Odyssey, Fullriver, Banner, Bosch, Centra, Duracell, Exide, Fulbat, Landport, Trojan, Yuasa, Varta, Viking  czy Optima. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług.