Pn-Pt: 8-19 Sb: 9-14 Masz pytania? Zadzwoń telefon icon min+48 883 712 812 61 628 21 03

A A A

Każdy akumulator po wielu cyklach pracy traci swoje właściwości. Szybsze rozładowywanie się lub wystąpienie różnego rodzaju awarii może przydarzyć się w najmniej spodziewanym momencie, dlatego bezpieczniej jest już wcześniej sprawdzić, czy wymiana nie będzie potrzebna w najbliższym okresie. Podpowiadamy, kiedy jest optymalny czas na zakup nowego akumulatora.

 

Zauważenie niepokojących oznak

Jedni wymieniają akumulator co określony czas, inni czekają, aż zacznie on sprawiać poważne problemy. Średnia żywotność sugerowana przez producentów waha się w granicach 4-6 lat, jednak złe użytkowanie może ją znacznie przyspieszyć. Oznaki zużycia przeważnie da się zauważyć przez niewłaściwą pracę maszyny. Zbyt mała ilość dostarczanego prądu sprawi, że obroty rozrusznika podczas uruchomienia silnika będą wolniejsze. Innym prostym sposobem jest włączenie świateł na samym zapłonie. Rozładowany lub uszkodzony akumulator doprowadzi do tego, że będą one świecić słabiej niż zwykle. Są jednak sytuacje, w których pomimo ładowania, bateria już po kilku dniach przestaje poprawnie pracować. Może to być spowodowane utratą pojemności elektrycznej, opadem masy czynnej, zwarciem, zasiarczeniem lub uszkodzeniami mechanicznymi. Jeśli tak się stanie, trzeba zainwestować w nowy akumulator.

Badanie stanu akumulatora

W starszych wersjach akumulatorów trzeba kontrolować poziom elektrolitu i uzupełniać go wodą destylowaną (demineralizowaną), a także sprawdzać stan naładowania woltomierzem. Napięcie nie może spaść poniżej 12,5 V. Po rozruchu powinno ono oscylować między 13,8 a 14,8 V. Do tego dochodzi sprawdzenie gęstości elektrolitu. Prawidłowa wartość to 1,28 g/cm3. W przypadku akumulatorów bezobsługowych, które są obecnie częściej spotykane, wystarczy sprawdzić kolor w tzw. oczku. Kolor oczka i odpowiadający mu stan techniczny akumulatora odczytamy z umieszczonej na obudowie grafiki. Przy zauważeniu stopniowego spadku mocy najlepiej poddać akumulator diagnostyce i ładowaniu. Test sprawności można przeprowadzić w domowych warunkach za pomocą rozrusznika. Jeśli napięcie pod dużym obciążeniem spadnie poniżej 10 V, akumulator nadaje się do wyrzucenia.

Wymieniać, czy jeszcze poczekać?

Problemy z akumulatorami są częstsze zimą. Podczas dużych mrozów ich moc może spaść nawet o połowę, co staje się problemem przy uruchamianiu samochodów. Choć nie oznacza to przymusu wymiany, jest to symptom świadczący o tym, że w przyszłości można spodziewać się podobnych problemów. Korzystanie z niesprawnego akumulatora negatywnie wpływa na instalację elektryczną. Trzeba mieć na uwadze to, że nawet modele uważane za bezawaryjne podlegają procesom starzenia, a więc w końcu stracą swoją moc. Jeśli masz wątpliwości co do stanu swojego akumulatora, możesz bezpłatnie dokonać ekspertyzy w jednym z naszych sklepów. Podczas wymiany najlepiej jest kierować się zaleceniami producenta samochodu, które znajdują się w instrukcji obsługi pojazdu. W ten sposób dobiera się właściwą pojemność, prąd rozruchowy, napięcie, wymiary, rozmieszczenie biegunów i sposób mocowania. Popularną praktyką jest wymiana na taki sam rodzaj, jaki do tej pory był zamontowany, czyli AGM na AGM, GEL na GEL, EFB na EFB. Szczególnie należy o tym pamiętać w samochodach z systemem start-stop.