Pn-Pt: 8-19 Sb: 9-14 Masz pytania? Zadzwoń telefon icon min+48 883 712 812 61 628 21 03

A A A

Wydawać by się mogło, że to zima stanowi najtrudniejszy okres dla akumulatorów samochodowych. Jesteśmy przygotowani na to, że podczas mrozów bateria w pojeździe może odmówić posłuszeństwa. Tymczasem okazuje się, że letnie upały również przyczyniają się do awarii spowodowanych samorozładowaniem akumulatora. Jak temu przeciwdziałać?

 

Dlaczego latem dochodzi do zjawiska samorozładowania akumulatora?

Ekstremalne warunki atmosferyczne wykazują negatywny wpływ na działanie akumulatorów. Wysokie temperatury przyspieszają reakcje elektromechaniczne, co przyczynia się do samorozładowania. Tak naprawdę akumulator może wymagać ładowania już w temperaturach ok. 20°C. Kiedy mamy do czynienia z upałami sięgającymi 30°C musimy liczyć się nawet z dwukrotnym przyspieszeniem samorozładowania.

Kolejnym zagrożeniem jest korozja kratek, która zmniejsza materiał przewodzący, zwiększając przy tym wartość oporu wewnętrznego. To z kolei stopniowo doprowadza do osłabienia zdolności akumulatora do rozruchu. Uszkodzenia, do których dochodzi pod wpływem wysokich temperatur, niestety są nieodwracalne, dlatego też często nierozważne traktowanie akumulatorów latem skutkuje koniecznością ich wymiany.

Jeśli więc pozostawiasz samochodów w upalne dni na słońcu, musisz liczyć się z tym, że może dojść do awarii. Pamiętaj też, że pod rozgrzaną maską temperatury są jeszcze wyższe.

Jak uniknąć problemów z rozładowanym akumulatorem latem?

Latem nie powinniśmy zapominać o akumulatorze samochodowym, gdyż to od jego sprawności w dużej mierze zależy nasza kolejna podróż. Jest to ważne również dlatego, że zjawisko samorozładowania i korozja kratek spowodowane upałami to problemy, które wcale nie muszą ujawnić się od razu. Zdarza się, że skutki wakacyjnego zaniechania odczujemy dopiero w jesienne czy zimowe dni, kiedy zajdzie konieczność użycia większej energii do uruchomienia silnika. Na szczęście jest kilka stosunkowo prostych sposobów, aby uchronić nasz akumulator przed niekorzystnym działaniem wysokich temperatur.

  • Nie pozostawiaj samochodu na pełnym słońcu przez długi czas.
  • Dbaj o czystość akumulatora.
  • Uzupełniaj płyny silnikowe, aby nie doszło do przegrzania silnika.
  • Przynajmniej raz do roku skontroluj stan swojego akumulatora w profesjonalnym warsztacie.
  • Przed każdą dłuższą wakacyjną podróżą sprawdź stan swojego akumulatora. Na uwagę zasługuje przede wszystkim napięcie, poziom elektrolitów, gęstość elektrolitu.
  • Pamiętaj, że im starszy akumulator, tym większe ryzyko awarii. Rozważ wymianę, jeśli bateria w twoim samochodzie ma więcej niż 6 lat.
  • Zainwestuj w prostownik i miej go przy sobie — szczególnie podczas długich podróży.