Pn-Pt: 8-19 Sb: 9-14 Masz pytania? Zadzwoń telefon icon min+48 883 712 812 61 628 21 03

A A A

Sezon motocyklowy w pełni. Pora zadbać o swój jednoślad, aby móc w pełni cieszyć się radością jazdy bez przykrych niespodzianek. Niestety pierwsze uruchomienie motocykla często rujnuje plany na wyczekiwaną przejażdżkę. Przyczyną wielokrotnie jest niesprawny akumulator. Czasami wystarczy naładowanie baterii, ale kiedy to nie wystarcza, trzeba ją wymienić na nową. Jakie rodzaje akumulatorów można montować w motocyklach?

Akumulatory motocyklowe

W motocyklach zastosowanie znajdują akumulatory wykonane w różnych technologiach. Wybór odpowiedniego uzależnione jest od kilku czynników. Należą do nich m.in. wytyczne producenta, rocznik naszej maszyny czy sposób użytkowania. Istotnym jest również fakt, że obecnie stosowane technologie obce były producentom starszych modeli motocykli. Należy pamiętać, że zastosowanie akumulatora wykonanego w nowszej technologii wymaga niekiedy ingerencji w układ elektryczny motocykla. 

  • Akumulatory żelowe. Zawierają elektrolit zagęszczony krzemionką, która nadaje mu konsystencję żelu. Ich główne zalety to niski poziom samorozładowania oraz hermetyczna konstrukcja. Dzięki temu mogą być montowane nawet w pozycji leżącej. To bardzo chętnie wybierane bezobsługowe akumulatory motocyklowe. Zawierają elektrolit zagęszczony krzemionką, która nadaje mu konsystencję żelu. Ich główne zalety to niski poziom samorozładowania oraz hermetyczna konstrukcja. Dzięki temu mogą być montowane nawet w pozycji leżącej. To bardzo chętnie wybierane bezobsługowe.
  • Akumulatory kwasowo-ołowiowe z płynnym elektrolitem. To klasyczny typ baterii, których główną zaletą jest niska cena. Są one powszechnie dostępne, lecz sukcesywnie wypierane przez akumulatory AGM / GEL.  Zawierają płynny elektrolit, którego stan należy regularnie kontrolować. Ten rodzaj akumulatorów nie jest odporny na przechyły, dlatego zawsze muszą być zamontowane w pozycji pionowej. Zastosowanie znajdują najczęściej w starszych modelach motocykli. Wprawdzie technologicznie ustępują nowszym modelom, ale są odpowiednie w przypadku mniej zaawansowanych zastosowań.
  • Akumulatory AGM. Wykonane są w technologii Absorbent Glass Mat. W tym przypadku elektrolit jest wchłonięty w maty z włókna szklanego. Maty ułożone są między płytami dodatnimi i ujemnymi. Elektrolit nie wycieka z nich podczas jazdy nawet, gdy pojazd mocno się przechyla. To nowoczesne akumulatory wykorzystywane w wysokiej klasy motocyklach, pojazdach sportowych czy pojazdach typu off-road. Cechują się dużą wydajnością, długą żywotnością i wysokimi parametrami rozruchowymi.
  • Akumulatory litowo-jonowe. Charakteryzują się pewnymi unikalnymi cechami, których nie posiadają inne baterie. Przede wszystkim są bardzo lekkie (zdecydowanie lżejsze niż standardowe kwasowo-ołowiowe odpowiedniki). Mogą być montowane praktycznie w każdej pozycji, gdyż nie ma w nich kwasu. Zapewniają bardzo długą żywotność i samorozładowanie na minimalnym poziomie. Mimo wyższej ceny stanowią coraz większą konkurencję dla pozostałych typów baterii. Dzięki swojej kilkukrotnie dłuższej żywotności są jednorazowym wydatkiem na długie lata.

Wybór właściwego rodzaju akumulatora do motocykla zależy głównie od typu maszyny, jaką jeździmy oraz naszych upodobań. W razie wątpliwości zawsze warto poradzić się w profesjonalnym sklepie z akumulatorami.