Pn-Pt: 8-19 Sb: 9-14 Masz pytania? Zadzwoń telefon icon min+48 883 712 812 61 628 21 03

A A A

Jakość akumulatora, producent czy nawet wysoka cena to nie jedyne czynniki, jakie wpływają na żywotność akumulatora. Wiele zależy również od tego, w jaki sposób będziesz go użytkował. Prawidłowo eksploatowana bateria jest w stanie działać bez zarzutu nawet 4-5 lat, zaniedbana może odmówić posłuszeństwa nawet po roku.

 

5 prostych sposobów na przedłużenie żywotności akumulatora

  1. Nie doprowadzaj do całkowitego rozładowania akumulatora. Należy kontrolować stopień jego naładowania, szczególnie jeśli pojawiają się problemy z rozruchem auta. Prawidłowe napięcie akumulatora samochodowego przy włączonym silniku powinno wynosić nie mniej niż 12,5 V. Jeśli jest niższe, doładuj go prostownikiem lub wybierz się w dłuższą podróż. Wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie mogą doprowadzić do uszkodzenia materiału aktywnego. O regularnej kontroli swojego akumulatora powinni pamiętać przede wszystkim kierowcy, którzy użytkują swój pojazd rzadko i na krótkich trasach.
  2. Dbaj właściwy poziom elektrolitu i czyste klemy. W akumulatorach starszego typu należy samodzielnie wyrównywać poziom elektrolitu, nowsze urządzenia już tego nie wymagają. Niemniej warto zatroszczyć się nieco o klemy, które należy co jakiś czas przeczyścić z kurzu, substancji chemicznych i innych zanieczyszczeń.
  3. Pamiętaj o wyłączaniu zbędnych odbiorników prądu podczas postojów. Kierowcy często zapominają o tym, że akumulator zasila nie tylko pojazd, ale i wszystkie urządzenia pokładowe, np. podświetlenie bagażnika, radio, podgrzewane fotele itp. Jeśli ich działanie jest zbędne, wyłączaj je, aby nie doprowadzać do niepotrzebnego rozładowania akumulatora.
  4. Styl jazdy też ma znaczenie dla żywotności akumulatora. Większość baterii nie jest odporna na działanie w ekstremalnych warunkach. Szalona jazda po wertepach może doprowadzić do oderwania płyty ogniw i wewnętrznego zwarcia. Jeśli zamierzasz narażać pojazd na takie „doznania”, solidnie zamocuj akumulator. Unikaj też zbyt krótkich dystansów. Jeśli samochód służy ci wyłącznie do pokonywania kilku kilometrów, staraj się przynajmniej raz w tygodniu przejechać nieco dłuższą trasę, aby umożliwić akumulatorowi pełne naładowanie.
  5. Przeładowanie też bywa groźne. Musisz więc mieć na uwadze regulator napięcia, którego nieprawidłowe działanie może doprowadzić do uszkodzenia baterii.