Pn-Pt: 8-19 Sb: 9-14 Masz pytania? Zadzwoń telefon icon min+48 883 712 812 61 628 21 03

A A A

Aby rozwiązać problemy z ładowaniem akumulatora, najpierw należy poznać ich przyczynę. Dopiero na tej podstawie można podjąć decyzję, czy wystarczy dokonać drobnych napraw, czy też konieczna będzie wymiana starej baterii na nową.

Problemy z ładowaniem? Sprawdź, co może być ich przyczyną

Kiedy pojawiają się problemy z ładowaniem akumulatora samochodowego, najczęściej wina leży po stronie alternatora. Zwykle zawodzą szczotki, które są bardzo mocno eksploatowane, stąd też z czasem dochodzi do ich zużycia. Jeśli po przekręceniu kluczyka w stacyjce na pozycję zapłonu kontrolka akumulatora świeci się słabym światłem, oznacza to, że doszło do ich awarii. Szczotki z łatwością można wymienić na nowe, a koszt tej naprawy nie jest wysoki.

Problemy z ładowaniem mogą pojawić się też wyniku usterki łożysk, czego objawem jest szum lub piski spod maski. Niepokojące odgłosy zwykle nasilają się pod wpływem wzrastającej prędkości obrotowej silnika. Zatarcia łożyska nie należy bagatelizować, gdyż z czasem może dojść do zerwania paska i całkowitego uniemożliwienia ładowania.

Przyczyny mogą leżeć też po stronie elektroniki. Zawodzą wówczas diody układu prostującego lub regulator napięcia. W pierwszym przypadku dochodzi do problemów z zamianą prądu zmiennego na stały. W drugim kłopoty wynikają ze zbyt niskiego napięcia. Szczególnie w przypadku awarii regulatora napięcia trzeba zachować ostrożność, gdyż nadmierne ładowanie może doprowadzić do szybkiego niszczenia baterii.

Do kłopotów z ładowaniem akumulatora dochodzi również z powodu awarii napędu układu ładowania. Jeśli dochodzi do tego typu problemów, kontrolka ładowania po włączeniu zapłonu miga lub w ogóle się nie świeci. Sprawdzić należy wówczas stan zużycia paska klinowego lub wielorowkowego, a w szczególności napinacza. Jeśli istnieje konieczność wymiany paska lub napinacza, należy wymienić też rolki.

Większość problemów z ładowaniem akumulatorów samochodowych można skutecznie naprawić. Jeśli jednak podjęte działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto skontaktować się z fachowcem.