Pn-Pt: 8-19 Sb: 9-14 Masz pytania? Zadzwoń telefon icon min+48 883 712 812 61 628 21 03

A A A

Nawet najlepszej jakości akumulator po kilku latach użytkowania odmówi posłuszeństwa i trzeba będzie go wymienić na nowy. Co zrobić ze starą, wyeksploatowaną baterią?

Czego nie wolno robić z akumulatorami i dlaczego?

Zacząć należy od tego, czego absolutnie nie wolno z akumulatorami robić. Zużyte baterie zawierają mnóstwo toksycznych substancji. Są groźnym dla środowiska odpadem, którego nie można wyrzucić do standardowego kontenera na śmieci, ani tym bardziej na tzw. dzikie wysypiska. Nie warto ich też przechowywać przez wiele lat w garażu. Muszą być odpowiednio składowane, a następnie w prawidłowy sposób przetworzone. Warto przy tym dodać, że akumulatory są cennym źródłem surowców, które mogą być ponownie wykorzystane.

Gdzie oddać akumulator?

Tego rodzaju odpady przyjmowane są w każdym gminnym Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Zużyte akumulatory samochodowe można również oddać do specjalistycznych firm, które zajmują się ich skupem, a nawet odbierają od klientów. Stamtąd trafiają do profesjonalnych zakładów zajmujących się recyklingiem akumulatorów. Tam poddawane są dalszym procesom, w tym m.in. sortowaniu, rozcinaniu, osuszaniu z elektrolitu, odzyskiwaniu wartościowych metali i tworzyw sztucznych, które nadają się do ponownego wykorzystania.

Należy przy tym wystrzegać się oddawania akumulatorów do niesprawdzonych skupów. Jeśli chcemy mieć pewność, że akumulator zostanie właściwie zutylizowany można wcześniej upewnić się, czy taka firma działa legalnie, a więc posiada odpowiednie zgody i jest wpisana do rejestru podmiotów zajmujących się zbiórką odpadów niebezpiecznych.

Co ważne, starą baterię można również oddać podczas zakupu nowego akumulatora samochodowego. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie, które dodatkowo pozwala nieco zaoszczędzić na tzw. opłacie depozytowej. Taką opcję możemy również wybrać przy zakupach online. Oferują ją renomowane sklepy internetowe z akumulatorami.