Pn-Pt: 8-19 Sb: 9-14 Masz pytania? Zadzwoń telefon icon min+48 883 712 812 61 628 21 03

A A A

Akumulator to serce każdego samochodu — bez niego auto nie odpali. Zły stan techniczny baterii, zużycie oraz usterki to najczęstsze przyczyny problemów z uruchomieniem pojazdu. Jakie są główne przyczyny i objawy niesprawnego akumulatora? Dowiesz się w dalszej części naszego wpisu.

 

Jak rozpoznać, że akumulator jest niesprawny?

Objawy niesprawnego akumulatora zwykle są dość charakterystyczne. Rozrusznik kręci, jednak znacznie wolniej niż normalnie, a w cięższych przypadkach w ogóle nie obraca silnikiem. Kiedy akumulator samochodowy całkowicie traci napięcie i moc rozruchową, dochodzi do przygasania kontrolek, a nawet pojawia się całkowita utrata prądu. Wówczas nie można nawet otworzyć pojazdu przy pomocy pilota. Zanik zdolności rozruchowej akumulatora oznacza brak możliwości uruchomienia silnika. Jeżeli samochód nie daje żadnych oznak życia, można być prawie pewnym, że wina leży po stronie rozładowanej baterii. Chociaż trzeba też wziąć pod uwagę np. niesprawny alternator.

Zdarza się i tak, że auto czasami odpala, a czasami nie. W tym przypadku przyczyną najczęściej są luźne, uszkodzone, skorodowane klemy bądź kable od akumulatora. Jeśli zauważymy jakiekolwiek usterki (postrzępienia, uszkodzenia), należy je jak najszybciej naprawić. Za problemy z odpalaniem niekiedy odpowiada jakiś element wyposażenia, który nadmiernie pobiera prąd. Jeśli nie wiesz, co to jest, musisz udać się do elektryka samochodowego. On sprawdzi wszystkie czynniki, które mogą być przyczyną rozładowywania akumulatora podczas postoju.

Problemy z odpaleniem silnika zimą to dość częsty problem. Niskie temperatury nie sprzyjają prawidłowej pracy baterii, gdyż spada wówczas ich pojemność i wydajność. Jeśli dodatkowo zimą rzadko wyruszasz w dłuższe trasy, zupełnie naturalne jest, że dochodzi do ograniczenia ładowania akumulatora przez alternator. Jeśli jednak problemy z odpalaniem pojawiają się regularnie, najpewniej przyczyną jest zużycie baterii, która będzie wymagać wymiany.

Podsumowanie

Niesprawność akumulatora może wynikać z różnych przyczyn. Do rozładowania baterii najczęściej dochodzi w skutek pozostawienia pojazdu z włączonymi światłami albo odbiornikiem radiowym lub uszkodzenia alternatora, który nie jest w stanie doładować baterii w trakcie podróży. Także ciągły pobór prądu na postoju czy regularne jazdy na bardzo krótkich trasach mogą przyczyniać się do rozładowania.

Naturalne zużycie to kolejna przyczyna niesprawności. Pamiętaj, że średnia żywotność  baterii waha się od 2 do 5 lat. Wiele zależy od jej jakości oraz sposobu eksploatacji. Po tym czasie dochodzi do nieodwracalnych zmian, które prowadzą do obniżenia zdolności rozruchowej akumulatora.