Pn-Pt: 8-19 Sb: 9-14 Masz pytania? Zadzwoń telefon icon min+48 883 712 812 61 628 21 03

A A A

Akumulator, czyli główne źródło zasilania w pojeździe, poddawany jest stałym, intensywnym obciążeniom. Tak naprawdę działa nawet wtedy, gdy silnik jest wyłączony. Jego energia zasila między innymi układy podtrzymania pamięci, alarm czy lokalizator GPS. To wszystko sprawia, że jest to element szczególnie narażony na różnorodne awarie i usterki, szczególnie jeśli zapominamy o jego prawidłowej eksploatacji. Wycieki i pocenie się akumulatora to przykłady problemów, z jakimi niejeden kierowca się spotkał.

Przeciekanie i pocenie się akumulatora: przyczyny

O poceniu się akumulatora mówimy wtedy, gdy na powierzchni jego obudowy lub w bezpośrednim otoczeniu zauważamy gromadzenie się płynu. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest różnica temperatur. Na przykład w lecie, gdy w ciągu upalnego dnia akumulator się nagrzeje, a następnie w nocy schłodzi, na jego powierzchni może pojawić się nalot. Również niesprawny alternator, który przeładowuje akumulator może być przyczyną pocenia się baterii.

Sprawa robi się poważniejsza, jeśli z akumulatora zacznie wyciekać elektrolit. Nietrudno zauważyć objawy przeciekania. Wydostający się z wnętrza baterii płyn tworzy na powierzchni specyficzny osad. Bądź wówczas ostrożny, ponieważ płyn jest żrący — nie należy usuwać go samodzielnie.

Powodem wycieków mogą być uszkodzenia mechaniczne lub zbyt wysoki poziom elektrolitu w celach. Do uszkodzeń mechanicznych dochodzi, gdy akumulator został źle zamontowany lub podczas kolizji. Z powstałych w ten sposób, niekiedy mało widocznych pęknięć, wypływa elektrolit. Natomiast, jeśli w akumulatorze obsługowym poziom elektrolitu jest za wysoki, wówczas podczas doładowywania i nagrzewania płyn zwiększa swoją objętość i zaczyna przelewać się przez otwory odpowietrzające. Do takiej sytuacji dochodzi w tradycyjnych akumulatorach z płynnym elektrolitem, które nie mają dodatkowych zabezpieczeń przed wyciekaniem.

Jeśli zauważysz powyżej opisane problemy, udaj się do fachowca, który profesjonalnie usunie zabrudzenia i zdiagnozuje przyczynę pocenia lub wycieku. Korzystanie z uszkodzonego akumulatora jest niebezpieczne dla innych elementów pojazdu oraz szkodliwe dla środowiska. Tego typu usterki zazwyczaj kończą się wymianą  akumulatora samochodowego na nowy.