Pn-Pt: 8-19 Sb: 9-14 Masz pytania? Zadzwoń telefon icon min+48 883 712 812 61 628 21 03

A A A

Pojemność (C) to najważniejsza cecha każdego akumulatora. Określana jest w amperogodzinach (Ah) i stanowi maksymalną ilość ładunku, jaką akumulator jest w stanie dostarczyć do momentu rozładowania. Sprawdzenie pojemności baterii samochodowej jest możliwe przede wszystkim z zastosowaniem profesjonalnych mierników, chociaż istnieją metody na określenie tej wartości samodzielnie. Dzięki temu można stwierdzić, czy akumulator nadaje się jeszcze do użytku.

 

Profesjonalny pomiar pojemności akumulatorów

Najbardziej miarodajne są rzecz jasna profesjonalne pomiary akumulatorów samochodowych z zastosowaniem specjalistycznych, precyzyjnych mierników. Wykonywany jest test pojemnościowy pod regulowanym obciążeniem, co pozwala na dokładne określenie stanu zużycia baterii. Oprócz tego wdrażany jest pomiar rezystancji wewnętrznej. Podczas testów pojemnościowych nie ma konieczności, aby akumulator był całkowicie rozładowany, gdyż wystarczy rozładowanie częściowe do ustalonego napięcia.

Pomiar pojemności akumulatora w warunkach „garażowych”

Samodzielnie też można sprawdzić pojemność akumulatora stosunkowo prostymi metodami. Należy podłączyć obciążenie w postaci żarówki samochodowej lub — przy większym akumulatorze — w postaci kilku żarówek. Potrzebny będzie miernik napięcia, którym może być zwykły woltomierz, obciążenie (czyli żarówka samochodowa) i kable do podłączenia akumulatora z obciążeniem. Oczywiście podkreślić należy, że tak wykonany test nie pozwoli uzyskać precyzyjnych wyników. Można jednak w ten sposób ocenić ogólną kondycję baterii.

Warto też dodać, że w warunkach „garażowych” można dokonać oceny stanu akumulatora na stosunkowo wysokim poziomie, jednak niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, który wprawdzie kosztuje kilkadziesiąt złotych, ale w niektórych sytuacjach może być bardzo przydatny.

Jaka jest rzeczywista pojemność akumulatora?

Pojemność nominalna, a więc widniejąca w karcie katalogowej, nie zawsze jest zgodna ze stanem faktycznym. Poziom zużycia w dużej mierze zależy od zdolności przechowywania ładunku. Tańsze akumulatory często zachęcają kupujących wyjątkowo dobrymi parametrami pojemnościowymi w kartach katalogowych, co niestety rzadko ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Najczęściej zaskakująco szybko tracą swoją pojemność, co z kolei przekłada się na ich niską żywotność i częstszą konieczność wymiany.