Pn-Pt: 8-19 Sb: 9-14 Masz pytania? Zadzwoń telefon icon min+48 883 712 812 61 628 21 03

A A A

Warto zwracać uwagę na oznaczenia na akumulatorach, ponieważ zawierają one cenne informacje, pozwalające na jak najlepsze dopasowanie modelu baterii do konkretnych potrzeb samochodu. Okazuje się jednak, że ich odczytanie wcale nie jest takie proste. Dlatego też w tym wpisie dzielimy się kilkoma praktycznymi wskazówkami?

 

Oznaczenia na akumulatorach — jak je interpretować?

Oznaczenia na akumulatorach samochodowych to najczęściej ciągi cyfr i liter, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dość enigmatyczne. W praktyce jednak są to symbole wskazujące na najważniejsze parametry baterii, takie jak:

  • Nazwa producenta i model akumulatora — najczęściej występuje w formie składającej się z ciągu cyfr lub liter. Jest to ważne dla właścicieli pojazdów, którzy szukają konkretnego akumulatora.
  • Napięcie — to jedna z najważniejszych wartości, ponieważ akumulator powinien mieć takie samo napięcie jak instalacja elektryczna pojazdu. W przypadku samochodów osobowych najczęściej jest to instalacja 12-woltowa, do której pasują akumulatory z napięciem znamionowym 12 V.
  • Pojemność — wartość podawana w amperogodzinach (Ah). Im jest większa, tym większa pojemność baterii. Należy ją jednak dobierać zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu, zatem nie może być ani większa, ani mniejsza niż potrzeby konkretnego auta. Zaleca się, aby była równa lub o kilka procent wyższa niż wskazuje na to instrukcja samochodu.
  • Prąd rozruchowy — jest to wartość podana w amperach (A), a określa jednorazowy, krótkotrwały wydatek prądu, jaki może maksymalnie wygenerować dany akumulator (głównie podczas rozruchu silnika). Prąd rozruchowy powinien być dopasowany do wymagań konkretnego modelu pojazdu. Zbyt niska wartość może przyczyniać się do kłopotów z rozruchem, za duża może spowodować mniejszą trwałość baterii, większą awaryjność i wrażliwość na skutki rozładowania.
  • Norma wartości prądu rozruchowego — najczęściej jest to norma EN, SAE lub DIN. Stanowi dopełnienie informacji o wartości prądu rozruchowego. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ podany prąd rozruchowy może różnić się w zależności od wskazanej na etykiecie normy.

Ze względu na istotną rolę, jaką odgrywa bateria w każdym pojeździe, a także ze względu na fakt, że jest to dość wrażliwe urządzenie, warto kupować akumulatory samochodowe w sprawdzonych sklepach i hurtowniach, a nie np. w supermarketach. Trzeba mieć pewność, że akumulator wyróżnia się dobrą jakością, był odpowiednio przechowywany i kontrolowany, a kupujący może liczyć na fachowe doradztwo.