Pn-Pt: 8-19 Sb: 9-14 Masz pytania? Zadzwoń telefon icon min+48 883 712 812 61 628 21 03

A A A

Quady to popularne ostatnimi czasy pojazdy do jazdy po różnym, często trudnym terenie. Odpowiednio dobrany akumulator niewątpliwie wpływa na bezproblemowe użytkowanie tych maszyn, a także dobrą zabawę ich użytkowników. Dobór właściwej baterii zależy od kilku czynników, w tym przede wszystkim tego, czy mamy do czynienia z quadem spalinowym, czy elektrycznym. Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę?

Akumulatory do quadów spalinowych

W quadach spalinowych najczęściej stosowane są akumulatory kwasowo-ołowiowe. Spośród nich można zdecydować się na baterie z płynnym elektrolitem, AGM lub żelowe. Różnice między nimi ujawniają się nie tylko w cenie, ale i właściwościach oraz rozmiarach. Tego typu akumulatory do quadów znaleźć można w ofercie takich producentów jak np. Exide, Varta, Tuborg czy Yuasa.

Oprócz tego w quadzie spalinowym może być zastosowany akumulator litowo-jonowy, którego zaletami są niewielka waga i długa żywotność. Niestety tego typu baterie są dość drogie, stąd też wybierane są nieco rzadziej.

Akumulatory do quadów elektrycznych

W quadach elektrycznych zastosowanie znajdują przede wszystkim akumulatory litowo-jonowe. W tym przypadku trzeba dobrać odpowiednie napięcie, które waha się od 12 V do nawet 72 V. Tego typu baterie są odporne na uszkodzenia i wpływ warunków zewnętrznych, co w przypadku jazdy terenowej ma istotne znaczenie. Są też lekkie i szybko się ładują, co również jest niewątpliwą zaletą. Jeśli zależy ci na wyjątkowej odporności na uszkodzenia mechaniczne, wybierz produkt z metalową obudową. Zdecydowanie rzadziej w elektrycznych quadach montowane są akumulatory żelowe.

W każdym przypadku wybierając akumulator do quada, sprawdź wymagane dla danej maszyny napięcie, pojemność i wymiary. Niezbędne wskazówki znajdziesz w instrukcji obsługi pojazdu.