Pn-Pt: 8-19 Sb: 9-14 Masz pytania? Zadzwoń telefon icon min+48 883 712 812 61 628 21 03

A A A
Urządzenia rozruchowe

Na rynku motoryzacyjnym mamy duży wybór urządzeń rozruchowych do samochodów. Urządzenia te znane też są pod nazwami: booster, jump starter. Możemy wybierać spośród wielu modeli o zróżnicowanych parametrach, przeznaczonych dla amatorów lub dla profesjonalistów. Wybierając booster, trzeba zwrócić uwagę na następujące cechy:

 

  • jakie akumulatory obsługuje (kwasowo-ołowiowe, litowo-jonowe, AGM itd.),
  • wartość prądu rozruchu oraz wartość prądu szczytowego (te wielkości podawane są w amperach A),
  • pojemność akumulatora wbudowanego w urządzenie (podawane w miliamperogodzinach mAh).

 

Urządzenie rozruchowe – co to jest i do czego służy?

 

Wśród urządzeń wspomagających rozruch rozróżniamy dwa typy. Zasada działania pierwszego z nich oparta jest o wbudowany akumulator (kwasowo-ołowiowy żelowy, AGM, litowo-jonowy, litowo-kobolatowy lub inny), który jest połączony z kablami i klemami. Akumulator ten ma dużą pojemność oraz wysokie parametry prądu rozruchowego. Dzięki temu dostarcza odpowiednio dużą ilości ładunku, potrzebnego do uruchomienia pojazdu.

urządzenie rozruchowe bezbateryjne ideal

Drugi rodzaj boosterów to urządzenia rozruchowe bezbateryjne. Nie mają one wbudowanego akumulatora, a ich działanie oparte jest na technologii ultra-kondensatorów. Przykładem takiego urządzenia jest Ideal UltraSTARTER 700.

Niezależnie od rodzaju urządzenia te służą do wspomagania rozruchu pojazdów i sprzętów z silnikami benzynowymi lub diesla m.in.:

  • aut osobowych,
  • samochodów dostawczych, ciężarowych,
  • pojazdów rolniczych,
  • łodzi,
  • motocykli,
  • kosiarek.

W większości przeznaczone są do obsługi akumulatorów 12V ołowiowo-kwasowych. Choć znajdziemy też modele do akumulatorów litowo-jonowych LiFePO4 oraz akumulatorów 6V lub 24V.

 

 

 

Możliwości zastosowania boostera ferve

Booster- dodatkowe funkcje

 

Producenci starają się zwiększyć funkcjonalność boosterów, aby były jeszcze bardziej przydatne. Dlatego, montują w nich gniazda USB, które pozwalają używać ich jak powerbanków. Dzięki nim naładujemy telefon komórkowy, tablet, komputer. Wbudowują diody LED, dzięki czemu można użyć ich jako latarki. Są małe, lekkie i bez trudu zmieszczą się w torebce lub plecaku. Dlatego zawsze możemy mieć je przy sobie.

Jednym z najnowszych rozwiązań jest możliwość ładowania boostera panelami fotowoltaicznymi (urządzenie GOAL ZERO VENTURE JUMP). Nawet przy wielodniowym pobycie daleko od cywilizacji nadal mamy źródło energii, które pozwoli uruchomić pojazd. Polecamy je osobom lubiącym wyprawy terenowe, fanom off- roadu, survivalu, prepersom.

 

Zabezpieczenia

 

W trosce o bezpieczeństwo użytkowania producenci wprowadzają takie rozwiązania jak np. funkcję ochrony przed odwrotnym podłączeniem, przegrzaniem, technologię przeciwiskrową (zabezpieczenie przed zwarciem). Wiele modeli ma szczelne obudowy, odporne na działanie wilgoci i pyłów.

 

 

 

 

Dlaczego warto kupić jump starter?

Jak już wcześniej pisaliśmy, urządzenie rozruchowe ma wiele funkcji, dzięki czemu jest bardziej użyteczne niż kable rozruchowe. Ponadto booster daje poczucie niezależności. Możemy samodzielnie uruchomić pojazd bez proszenia się o użyczenie prądu. 

Kolejną zaletą jump starterów są kompaktowe wymiary i poręczne etui, które ułatwiają ich przechowywanie. Wiele z nich zmieści się w samochodowym schowku, podręcznej torbie.

Jeśli nadal masz jakieś wątpliwości, zobacz, jak w praktyce działa urządzenie Noco Genius. Obejrzyj krótki filmik producenta tego genialnego boostera.