Pn-Pt: 8-19 Sb: 9-14 Masz pytania? Zadzwoń telefon icon min+48 883 712 812 61 628 21 03

A A A

Akumulator litowo-jonowy ze swej natury nie wymaga specjalnych zabiegów. Jednak prawidłowa eksploatacja pomoże zachować jego parametry oraz uchroni przed usterkami.

 

 

Jak dbać o akumulator litowo-jonowy?

Ponieważ nie zawiera on kwasu, więc związane z tym zabiegi odpadają. Należy jednak regularnie kontrolować wartość napięcia baterii. A w przypadku akumulatorów litowo-jonowych używanych sezonowo raz na jakiś czas je podładować.

Jeśli używasz akumulatora litowego LiFePO4 jako zamiennika, sprawdź, czy na pewno ma dobrze dobrane parametry oraz wymiary. Akumulator nie może przemieszczać się podczas jazdy. Dlatego przed zakupem dokładnie zmierz jego długość, szerokość i wysokość.

Na rynku pojawiły się nowe modele motocyklowych akumulatorów litowych Fulbat, do których dołączone są specjalne piankowe wkładki. Przy ich pomocy możesz stabilnie zamontować akumulator. Pocięte na mniejsze kawałki i przyklejone do akumulatora dopasowują się kształtem i szczelnie wypełniają wolną przestrzeń. Dzięki temu zabezpieczają przed przemieszczaniem się baterii.

Przed zamontowaniem baterii litowej, sprawdź, jakie ma napięcie. Jeśli jest ono niższe niż 13V, wówczas musisz ją doładować. Do tego celu użyj ładowarki przeznaczonej do ładowania akumulatorów litowo-jonowych. Przed przystąpieniem do ładowania zapoznaj się z instrukcją obsługi producenta baterii i postępuj zgodnie z jego wskazówkami. Kontroluj proces ładowania, ponieważ, jeśli przekroczysz napięcie 14,8V możesz ją uszkodzić.

 

Podstawowe zasady eksploatacji akumulatora.

Upewnij się, czy układ ładowania w Twoim motocyklu działa prawidłowo.

Nie obciążaj rozrusznika dłużej niż 5 sekund. Zachowaj co najmniej 5-sekundowe odstępy czasu między kolejnymi próbami rozruchu.

Unikaj pozostawiania motocykla na włączonych światłach, jeśli silnik nie pracuje. To pomoże uniknąć rozładowania.

Bardzo ważne jest, aby chronić akumulator litowy przed przegrzaniem. Dlatego unikajmy eksponowania ich na wysokie temperatury przez długi czas.

Jeśli chcesz używać akumulatora w temperaturach ujemnych, najpierw go lekko rozgrzej. W tym celu włącz na 1- 2 minut światła, a dopiero później odpal silnik. W ten sposób zachowasz właściwe parametry rozruchowe baterii.

 

Jak prawidłowo przechowywać akumulator litowo-jonowy?

Jeśli planujesz odstawić pojazd na dłużej niż 7 dni, wymontuj z niego akumulator.

Podczas przechowywania pilnuj, aby poziom naładowania nie spadł poniżej 70%. Przechowuj akumulator w suchym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu w dodatniej temperaturze, lecz nie wyższej niż 25oC. Przechowywanie akumulatora w wyższej temperaturze przez długi czas może skrócić jego żywotność.

Wskazane jest raz na pół roku doładować akumulator w pełni.

Pamiętaj, że elektroniczne zabezpieczenia przed kradzieżą pobierają prąd i przyspieszają rozładowanie baterii.