Pn-Pt: 8-19 Sb: 9-14 Masz pytania? Zadzwoń telefon icon min+48 883 712 812 61 628 21 03

A A A

Do czego służy dodatkowy akumulator w samochodzie?

 

W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie: „Do czego służy dodatkowy akumulator w samochodzie?

Niektóre modele samochodów mają w swoim podstawowym wyposażeniu dwa akumulatory.

 

Pierwszy z nich to 12V akumulator rozruchowy. Tego typu baterię ma każdy samochód spalinowy. Służy on do rozruchu silnika.

Natomiast w dodatkowy akumulator zwany akumulatorem pomocniczym (Auxiliary) mogą być wyposażone samochody z:

  • bogatym wyposażeniem elektroniczny,
  • systemem Start-Stop.

W tego typu pojazdach zapotrzebowanie na energię elektryczną jest bardzo duże. Powoduje szybkie rozładowywanie zwykłego akumulatora oraz skraca jego żywotność. Dlatego montuje się w nich akumulator wspomagający Auxiliary. Jest on bardziej odporny na częste rozładowywanie i ładowanie. A także jest doskonałym uzupełnieniem akumulatora rozruchowego. Dodatkowo chroni elektronikę w aucie podczas nieoczekiwanych spadków napięć, czy wymiany baterii rozruchowej. 

 

Akumulator wspomagający AUX– co to?

Akumulator wspomagający AUX to zazwyczaj akumulator głębokiego rozładowania np. AGM z zaworami VRLA. Drugi akumulator w samochodzie przystosowany jest do pracy cyklicznej i intensywnego użytkowania. Akumulatory wspomagające są szczelnie zamknięte i zapewniają wysokie możliwości rozruchu na zimno. Dostępne są w różnych wariantach pojemności.

Godnym polecenia jest akumulator wspomagający Fulbat AUX 14-J. Podobne modele znajdziesz wśród produktów Centry, Exida, czy Varty.