Pn-Pt: 8-19 Sb: 9-14 Masz pytania? Zadzwoń telefon icon min+48 883 712 812 61 628 21 03

A A A

Po co w akumulatorze umieszczane jest „magiczne oczko”?

Jest ono umieszczane w wieku akumulatora i służy wstępnej ocenie stanu akumulatora. Zazwyczaj ma ono kolor zielony, który oznacza, że akumulator jest naładowany i ma właściwy poziom elektrolitu.

Jeśli oczko zmieni kolor na biały, to znaczy, że ma za mało elektrolitu. Natomiast kolor czarny wskazuje, że bateria jest rozładowana. Znajdziemy je w akumulatorach bezobsługowych z płynnym elektrolitem. Próżno szukać ich w akumulatorach żelowych i AGM.

Dokładne objaśnienie znaczenia kolorów oczka powinniśmy znaleźć na naklejce na wieku akumulatora lub w instrukcji obsługi.

 

Magiczne oczko – zasada działania

 jak działa magiczne oczko akumulatora

Magiczne oczko to rurka, w której znajduje się plastikowa kuleczka o odpowiedniej gęstości. Gdy akumulator jest w pełni naładowany, kulka unosi się na powierzchni elektrolitu i widzimy jej kolor. Gdy akumulator się rozładowuje, kulka zanurza się coraz bardziej w elektrolicie i przy całkowitym rozładowaniu oczko zmienia kolor na czarny.

Zasada działania magicznego oczka opiera się na prawie Archimedesa. A dokładniej na zależności między ciężarem ciała, a działającą na niego siłą wyporu cieczy. Gęstość kulki ma tutaj duże znaczenie. Jak wiadomo, ciało stałe wypływa na powierzchnię cieczy, gdy jego gęstość jest mniejsza od gęstości cieczy.

Wiemy również, że gęstość elektrolitu w akumulatorze jest bezpośrednio związana z poziomem jego naładowania. Im bardziej rozładowany akumulator, tym mniejsza gęstość elektrolitu.

Ta zależność badana areometrem w temperaturze otoczenia 25oC prezentuje się następująco:

 

 

Poziom naładowania akumulatora [%] Gęstość elektrolitu [kg/dm3]

100

1,28

75

1,24

50

1,19

25

1,14

0

1,1

 

 

Podsumowując: kuleczka ma stałą gęstość, a gęstość elektrolitu w wyniku rozładowywania akumulatora stopniowo maleje. Dlatego kulka opada coraz niżej i w końcu przestaje być widoczna.

Zalety i wady magicznego oczka

Niewątpliwą zaletą tego urządzenia jest wygoda użytkowania. Wystarczy tylko spojrzeć, by uzyskać wstępną informację o stanie akumulatora.

Jedna z wad to taka, że wskazuje on stan elektrolitu tylko w jednej celi. Nie wiemy, jak sprawa wygląda w pozostałych pięciu. Ponadto nie wiemy, jaka jest dokładnie gęstość elektrolitu, ani jakie jest napięcie całego akumulatora.

Krótko mówiąc, wskaźnik jest mało dokładny i służy ogólnej orientacji. Jednakże osobom, które nie mają pojęcia o parametrach akumulatora ani nie potrafią tego sprawdzić, jest to przydatne rozwiązanie. Zmiana koloru oczka może być jednym z pierwszych sygnałów, że coś złego dzieje się z baterią i warto poradzić się fachowca.