Akumulator bezobsługowy – co to znaczy?
W opisach produktów sklepów z akumulatorami często spotkamy określenie akumulator bezobsługowy. Co to właściwie znaczy?
Określenie akumulator bezobsługowy odnosi się do akumulatora kwasowo-ołowiowego, który podczas eksploatacji nie wymaga kontroli poziomu elektrolitu, ani jego uzupełniania. Akumulatory tego typu są szczelnie zamknięte. A użytkownik nie ma dostępu do cel. Są skonstruowane w taki sposób, że poziom odparowywania wody jest bardzo niski. Producenci uzyskują ten efekt:
- wykorzystując zjawisko rekombinacji gazów, które powstają podczas ładowania,
- stosując wieka o specjalnej labiryntowej konstrukcji,
- modyfikując skład kratek.
Zastąpienie antymonu takimi dodatkami jak np. wapń, cyna, aluminium, zmniejsza ilość gazów powstających podczas ładowania akumulatora. A to również sprawia, że ubywa mniej wody. Ponadto bateria zawiera taką ilość elektrolitu, żeby mimo niewielkich jego ubytków, zachować jej sprawność.
Jak rozpoznać akumulator bezobsługowy?
Na etykietach oznaczany jest skrótem MF (Maintenance free) lub SMF (Sealed Meaintance Free). Ponadto wystarczy spojrzeć na wieko. Jest ono szczelnie zamknięte i nie ma widocznych korków, tak jak to jest w przypadku zwykłego akumulatora. Choć zdarzają się modele z możliwością dostępu do cel.
Zdjęcie: wieko akumulatora samochodowego bezobsługowego Reco SMF.
Mimo iż akumulator nazywany jest bezobsługowym, to wymaga on sprawdzania napięcia. A jeśli używany jest sezonowo również okresowego podładowania. Należy też pilnować, aby czopy baterii i klemy, którymi jest podłączony do urządzenia, były czyste.
Rodzaje akumulatorów bezobsługowych
Akumulatory bezobsługowe produkowane są w różnych technologiach. Zaliczamy do nich:
- Akumulatory SMF zawierające płynny elektrolit. Fabrycznie są szczelnie zamknięte, bez możliwości dostępu do cel.
- Akumulatory żelowe (GEL) – do elektrolitu dodana jest krzemionka, która zamienia go w żel, a bateria jest hermetycznie zamknięta.
- Akumulatory AGM (Absorbent Glass Mat) – przestrzenie między płytami wypełnione są szklanymi matami nasączonymi elektrolitem.
Zastosowanie akumulatorów bezobsługowych
Akumulatory bezobsługowe mogą być stosowane praktycznie we wszystkich urządzeniach, które zasilane są akumulatorami kwasowo-ołowiowymi. Można montować je w pojazdach (m.in. samochodach, motocyklach, wózkach widłowych). A także różnych urządzeniach (m.in. zasilacze UPS, wagi elektroniczne, zabawki, systemy alarmowe).