Pn-Pt: 8-19 Sb: 9-14 Masz pytania? Zadzwoń telefon icon min+48 883 712 812 61 628 21 03

Dostawcy prądu - baner
Previous Next Play Pause
1
loading...
  Aktualności firmowe
  Poradnik eksperta
  Polecane Produkty
A A A

Regulator ładowania PWM czy MPPT?

 

regulator ładowania victron energy mppt  75/15

 

Jaki regulator ładowania wybrać? To pytanie zadaje sobie wiele osób szukających regulatora do paneli fotowoltaicznych. Pytanie jest o tyle istotne, że regulator ładowania to serce naszej instalacji off-grid.

Obydwa typy regulatorów dbają o to, by akumulator był ładowany właściwym napięciem. Zasada działania jest podobna, ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach.

 

Czym się różni regulator PWM od MPPT?

 

Regulatory PWM po prostu "odcinają" całe nadmiarowe napięcie.

Natomiast technologia MPPT stale monitoruje napięcie oraz wyjściowe natężenie prądu z paneli fotowoltaicznych. To gwarantuje pozyskanie z paneli i zmagazynowanie w akumulatorze każdej porcji dostępnej energii. Zalety tego rozwiązania można najbardziej docenić przy częściowym zachmurzeniu oraz przy ciągłych zmianach natężenia światła.

Niestety za wydajnością idzie również różnica w cenie. Za regulator MPPT trzeba zapłacić nieco więcej niż za PWM.

Jak dużą robi to różnicę? Zależy to od tego, ile mamy napięcia nadmiarowego.

Jeśli do akumulatora 12V podepniemy panel dający 18V, wówczas różnica powinna wynosić 10-20%.

Jeśli do akumulatora 12V podepniemy panel dający 24-30V, wtedy różnica wyniesie już nawet 30-40%.

Jeśli planujemy użyć panelu PV tylko do podładowania akumulatora, który zasila oświetlenie ścieżki w ogrodzie, wtedy regulator PWM sprawdzi się wystarczająco. Jednak w przypadku kampera, który jest w ruchu i często panel jest przysłaniany przez liście drzew, wówczas regulator MPPT jest niezbędny.

 

Wersje regulatorów

 

Regulatory występują w różnych wersjach. Jest to podyktowane napięciem, a w przypadku takich producentów jak Victron Energy również mocą podłączonych paneli oraz prądem, z jakim będą ładować akumulatory.

Najpopularniejsze wersje regulatorów MPPT to 75/15 oraz 100/20. Pierwsza liczba oznacza maksymalne napięcie, jakie może przyjąć regulator z paneli PV. Natomiast liczba po ukośniku określa natężenie prądu wyrażone w amperach (A), który będzie ładował nasze akumulatory.

W naszej ofercie dostępne są wysokiej jakości regulatory marki Victron Energy.

Akumulatory do łodzi
Akumulatory do maszyn czyszczących-sprzątających
Akumulatory Optima

Sklep z akumulatorami

Nasz sklep z akumulatorami oferuje dostęp do produktów najlepszych marek, takich jak Tuborg, Duracell, Optima, Varta, Bosch, Centra, Yuassa, Exide, Fullriver czy Odyssey. Stawiamy na odporność, solidność i wysoką jakość, dlatego naszym klientom oferujemy bezpłatny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Wszystkie oferowane przez nas produkty są nowoczesne i wyróżniają się długą żywotnością, dlatego mamy pewność, że proponujemy naszym klientom tylko to, co najlepsze. Poszczególne modele różnią się od siebie mocą i parametrami, za to spełniają normy bezpieczeństwa i ekologii, a także posiadają niezbędne certyfikaty. Kupisz u nas m.in. akumulatory samochodowe, motocyklowe, do aut ciężarowych, łodzi, pojazdów zabytkowych, maszyn czyszczących, budowlanych, paneli fotowoltaicznych, kosiarek, maszyn rolniczych czy podnośników koszowych. Oferujemy również akumulatory do kamperów oraz trakcyjne do pojazdów elektrycznych. A to wszystko dostępne online oraz w sieci naszych sklepów stacjonarnych rozsianych po całej Polsce.

 

Sieć sklepów z akumulatorami

W całej Polsce posiadamy dwadzieścia cztery oddziały i nieustannie się rozwijamy. Nasz sklep z akumulatorami znajdziesz nie tylko w Warszawie w dzielnicy Bemowo czy Włochy, ale również w takich miastach jak Bydgoszcz, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Toruń, Szczecin, Kalisz, Konin czy Leszno. W każdym punkcie pracują wykwalifikowane osoby, które służą doradztwem, fachową opinią oraz pomocą. Posiadają niezbędną wiedzę z zakresu motoryzacji, dzięki czemu są w stanie dobrać odpowiedni produkt do potrzeb każdego klienta.

Akumulatory do motocykli marek Tuborg i Fullbat to jedynie część naszej bogatej oferty, ponieważ posiadamy największy wybór baterii do dwukołowców na polskim rynku. Znajdziesz u nas również sprzęty Yuasa, Exide oraz Varta. W ofercie mamy również prostowniki, testery akumulatorów, przewody rozruchowe oraz urządzenia rozruchowe (booster), ładowarki do akumulatorów, przetwornice napięcia. Na wszystkie produkty zapewniamy możliwie najdłuższy okres gwarancji, ponieważ jesteśmy pewni ich jakości. W każdym momencie możesz skontaktować się z naszym działem obsługi klienta, gdzie czekają na Ciebie wykwalifikowani pracownicy, którzy chętnie odpowiedzą na Twoje wszystkie pytania.